Skip to Main Content

Graduation 2019 (September 8, 2019)01:26:12

After congratulating the Class of 2019, and welcoming their families, friends and guests, Hernan Diaz Alonso presents an honorary degree to Frank O. Gehry.

After an introduction by Diaz Alonso, commencement speaker Barbara Bestor, challenges graduates to (1) build things, (2) take risks, and (3) “never forget your power to make lives better.” Adding, “Whether you stay in L.A. or go, you are all West Coast architects; you are part of this great living tradition of experimentation and innovation.

Ann Gutierrez presents the student address.

John Enright presents awards:
•The SCI-Arc Service awards to Marianna Girgenti (B.Arch), Aminatou Fall (M.Arch 1), and Juan Villareal (M.Arch 2).
•The Alpha Rho Chi Medal to Jose Anthony Avila (B.Arch) and Julia Arnold (M.Arch 2).
•The Henry Adams Medal to Ann Gutierrez (B.Arch) and Julia Arnold (M.Arch 2).

Elena Manferdini and Tom Wiscombe present diplomas for the B.Arch program, with Graduation with Distinction certificates for Christopher Daniel Becerra, Marianna Girgenti, Ann Gutierrez, Tucker Hulbert van Leuwen-Hall, Xinxin Lin, and Mariajose Meza.

Tom Wiscombe and Elena Manferdini present diplomas for the M.Arch 1 program, with Graduation with Distinction awards for Andrew Chittenden, Benjamin Joseph Weisgall, Elaine Chan, Aminatou Fall, and Mingzhe Xu.

David Ruy and Elena Manferdini present diplomas for the M.Arch 2 program, with Graduation with Distinction awards for Julia Robertson Arnold, Alayna Davidson, Akhil Mathew, and Asmaa Abu Asaff.

Elena Manferdini and David Ruy presents diplomas to Edge postgraduate program students, with Graduation with Distinction awards for
•Architectural Technologies graduates Anthony Frank Samaha, Laure Helene Michelon, Sofia Ospina, Pedro Ferrazini;
•Design Theory and Pedagogy graduates Juan Ricardo Rincon, Viviano Villarrea-Bueron;
•Fiction and Entertainment graduates Shuruq Carlotta Tramontini, Case Berman Aaron Miller, Jeremy Kamal Hartley, Katherine Lee Stuteville, Enrique Agudo;
•Design of Cities graduates Marine Lemarie, Yiquin Wang, Nicolas Marc Stephan.

Hernan Diaz Alonso presents the Merit UndergraduateThesis Awards to Jose Anthony Avila, Raina Lin and Zin Xin Lin, Marianna Girgenti and Min Kyu Kim, Qianwen Liang, and Javier Benavides and Erik Valle.

Diaz Alonso presents the Merit Graduate Thesis Awards to
•M.Arch 1 graduates Zhongdin Cui, Chenming Jiang, Benjamin Joseph Weisgall, Yuan Wang and Sabrina Yuen, and Mingzhe Xu
•M.Arch 2 graduates Julia Robertson Arnold, Alayna Davidson, and Weiti Wang

Diaz Alonso presents …
•The Hsinming Fung and Craig Hodgetts Postgraduate Thesis Prize to Viviano Villarrea-Bueron (M.S. Design Theory and Pedagogy)
•The Blythe and Thom Mayne Undergraduate Thesis Prize to Ann Gutierrez.
•The Berta & Frank Gehry Prize to Aminatou Fall (M.Arch 1), Yuan Want and Sabrina Yuen (M. Arch 1), Jeikai Yi (M.Arch 2), Liang Yu (M.Arch 2), and Siyao Zheng (M.Arch 2)